Какво може да бъде градинското осветление?

Градинското осветление може да се проектира по много различни начини, но голяма част от тях не са нито функционални, нито пък допринасят за добрия ѝ външен вид. Решихме да ви разкажем за останалата част градинско осветление, която всъщност разкрасява мястото и за добрите практики на прилагане. Нека да започваме.

Външното осветление е това, което ще определи дали вечер пред очите ви ще се открива красив пейзаж или не. В тази статия ще обсъдим различните външни осветителни тела, както и тяхното качество и издръжливост.

Първото нещо, на което трябва да обърнете внимание е количеството светлина, защото освен ако не планирате да ритате топка през нощта в двора ви, то не е необходимо да имате огромни прожектори. Най-вероятно, вечер просто ще наблюдавате красивия ви двор или ще се разхождате в него, ако е по-голям.

Най-добре е да започнете със зоните, които са близки до самата къща. След това, в зависимост от размера на вашата градина, изберете някои акценти, като дърво или скулптура, които да осветите, за да придадете дълбочина. Много вероятно е, когато осветите двора, част от това да е видимо и вътре в къщата, така че се погрижете гледката да е на красиви сенки и силуети.

Съвет от нас: Не прекалявайте с количеството осветителни тела.

Външните светлини имат 4 основни функции. Ето, кои са те:

  • Достъп: За безопасното движение на хора около имота;
  • Сигурност: За да обезкуражите хората, влизащи в имота неканени;
  • Използваемост: Да е възможно градината да се използва през нощта;
  • Естетика: Да е възможно да се възхищавате на пейзажа денонощно, както отвътре, така и извън къщата.

Кои са основните типове светлинен ефект?

Ако трябва да ги изброим това са осветление, сочещо нагоре, сочещо надолу, прожектор, осветление на пътечките и осветление зад даден обект. Нека да видим, кое какво точно представлява.

Архитектурни и ландшафтни елементи като сгради, стени и огради придобиват драматичен вид, когато са осветени отдолу. Най-красиво се получава, ако самото осветление е скрито и не се вижда, а само осветеният елемент е на показ. При доброто градинско осветление е необходимо да се вижда само ефектът.

Осветлението, насочено нагоре трябва да е монтирано ниско долу, като обектът може да е храст, дърво или статуя. Също така е възможно да бъде беседка или пък специален кът за сядане. Приспособленията и силата на лампата се определят в зависимост от размера на обекта, който ще бъде осветен. Ако искате да осветите голямо дърво, тогава лампата трябва да е близко до ствола и отстрани, за може светлината да се насочи и към короната.


Осветление, насочено надолу имитира лунната светлина и обикновено е над нивото на очите. То може да бъде приложено не само с естетични цели, ами и заради безопасност или сигурност. Има специален вид градинско осветление за дървета, които насочват светлината надолу. Те са прекрасен начин, за създаване на усещането за перспектива.

Прожекторите пък представляват силно фокусиран поток светлина към едно единствено място. Прожекторите са чудесни за скулптури, статуи, знаци с адреси или стълбове.

Градинското осветление за пътека използва ниски осветителни тела, понякога и LED осветление, които насочват осветлението надолу и в посока навън. Те се слагат предимно за безопасност и за да може лесно да се разхождате из градината през тъмната част от денонощието. Перфектното осветление за пътека не е прекалено. Не е нужно да е твърде ярко, на практика ще ви е достатъчна светлината на по-разредени лампи.

Осветлението, което се поставя зад даден обект успява да създаде аура около него. По-голямата част от директната светлина е блокирана, но тази която остава, кара обекта да изглежда така, все едно около него има сияние.

Външните светлини ще хвърлят сенки и ще създават силуети, така че трябва много внимателно да прецените кое как ще го разположите. Градинското осветление, което създава силуети може да бъде и специално създадено за това. При него светлината не сочи директно към обекта, ами към малък предмет, чиято сянка пада върху стена или платно.





Captcha